Öğreticiler: Hesap Oluşturma

From Waves Wiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Tutorials: Account Creation and the translation is 100% complete.

Akıllı cüzdan, ANAHTAR & Şifre

Bir hesap oluşturmadan önce Waves'in kullandığı akıllı cüzdan sistemi hakkında hayati bilgilerin üzerinde durmakta fayda var. Akıllı cüzdanın içerisinde özel anahtarlarınızın tutulduğu .dat dosyası bulunmamaktadır. Bunun yerine hesabınıza ulaşmanızı sağlayan bir ANAHTAR kelime dizisi bulunmaktadır. ANAHTAR kelime dizisi İngilizce 15 kelimeden oluşmaktadır ve en basit tanımla hesabınıza ulaşım parolanızdır. Eğer ANAHTAR'ınızı kaybederseniz, hesabına ulaşımınızı kaybedersiniz. Bir kağıda basarak güvenli bir yerde saklayacağınız yedek almanızı özellikle önermekteyiz. Aynı zamanda kendi ANAHTAR kelime dizinizi de oluşturmanız mümkün olmasına rağmen bunu önermemekteyiz. Size sağlamış olduğumuz İngilizce 15 kelimeden oluşan ANAHTAR parola kriptografik olarak çok güvenlidir ve mevcut teknoloji ile kırılması mümkün değildir. (herhangi birinin sizin parolanızı ele geçirme olasılığı 2048^15'tir)

Her bir ANAHTAR dizini sadece bir Waves hesabına bağlıdır. Her bir rakam, karakter, sembol ve boşluk önemlidir. Bir boşluk bile fazla olsa, yada yanlış bir sembol kullanılsa, yada heceleme hatası yapılırsa başka bir hesap açılır.

Hesap oluşturma sürecinde adresiniz için sizden bir şifre oluşturmanız istenecektir. Şifrenin iki amacı vardır. Birincisi, ANAHTAR'ınızı merkezi olarak şifreler ve ANAHTAR'ınız asla ağa korunmasız olarak gönderilmez. İkincisi, hesabınız hafızaya alınır ve bu sayede giriş yapmak istediğiniz her seferde ANAHTAR'ınızı içeri aktarmak zorunda kalmazsınız. Şifre sadece hafızaya alınan hesabınıza girmenizi sağlar, eğer şifrenizi kaybederseniz hesabınızı silebilirsiniz ve hesabı içe aktarma'yı kullanarak yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

Hesap Nasıl Oluşturulur

Önerilen ANAHTAR ile Hesap Oluşturma

Chrome uygulamasını kullanarak Lite Client'i ya da bağımsız client'i açın. Eğer hala Lite Client'i yüklemediyseniz buradan destek alabilirsiniz.

Lite Client Main Page

New Account (Yeni Hesap Oluştur) a tıklayın ve New Account Notice (Yeni Hesap Uyarıları) nı dikkatlice okuyun. İşleminiz tamamlanınca I understand (Okudum, anladım) a tıklayın.

Lite Client Account Registration

Yukarıda bahsedildiği gibi, sizin için rastgele İngilizce 15 kelimeden oluşan ANAHTAR kelime dizinini kullanmanızı önermekteyiz. ANAHTAR kelimelerin kullanımında 2048 İngilizce kelime kullanılmaktadır. Buda bize şu andaki teknoloji ile kırılması imkansız 2048^15 farklı olasılık sunmaktadır. Her bir ANAHTAR önerilen ANAHTARIN altındaki eşsiz bir adres ile ilişkililendirilmiştir.

Bundan sonraki aşama hesabınıza bir isim vermekte. Bu özellik isteğe bağlı olmasına karşın birden fazla hesap kullanıyorsanız çok kullanışlıdır. Hesap isimleriniz ANAHTAR kelimeler ile şifrelenmiş olarak Lite Client'in ana sayfasında gösterilecektir.

Sonuncusu ve bir o kadar da önemlisi olan bu aşamada hesabınız için bir parola belirlemeniz gerekmektedir. Belirlediğiniz parolanın amacı sadece ANAHTAR'ınızı şifrelemektir. Dolayısı ile belirlediğiniz parolalar bilgisayarınızı terketmez. Eğer belirlediğiniz parolayı unutursanız ana sayfada yer alan hesabınızı silerek ve ANAHTAR kelime dizininizi kullanarak geri yükleyerek ve yukarıda bahsedilen adımları tekrarlayarak yeni bir parola oluşturabilirsiniz.

Eğer yukarıda bahsedilen herşeyi yaptıysanız Register (kayıt ol) butonuna basabilir ve kullanıcı arayüzü aşamasına geçebilirsiniz.

Özelleştirilmiş ANAHTAR kelime dizini ile Hesap Oluşturmak

Eğer kendinize göre özelleştirilmiş bir ANAHTAR kelime dizini ile bir hesap oluşturmak isterseniz buradan öğreticiyi takip ederek özelleştirilmiş ANAHTAR'ınızı girebilirsiniz. Geri kalan süreç ise yukarıda belirtildiği gibidir. Hesabınız için bir isim ve parola belirleyin ve kayıt ol'a basın.

Not: Bizim tarafımızdan önerilen ANAHTAR kriptografik olarak güvenlidir ve mevcut araçlar vasıtası ile kırılması mümkün değildir. Dolayısı ile bizim önerdiğimiz ANAHTAR'ı kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Eğer hala kendi ANAHTAR'ınızı oluşturmak isterseniz en az 35 karaktere sahip olduğundan büyük ve küçük harflerin yanı sıra sembollere de sahip olduğundan emin olun.